Az idő péntekig meleg marad, a nappali hőmérsékletek továbbra is az átlag fölött alakulnak, viszonylag állandóan. Péntektől kezdődően egy új anticiklonális mag érkezik Grönland felől, amely hideg légtömeget hoz, így a hőmérsékletek az átlag alá csökkennek – de nem jelentősen.
A csapadék zömében zivatarok, illetve záporok formájában érkezik. Ezek szerda estig aktívak lesznek, majd péntektől újra megjelennek. – írják a Climatologie Prognoze si Globale elemzői.
A húsvéti ünnepek után visszatérve a klimatológia és meteorológia világába, máris változásokra hívják fel a figyelmünket.
Egy új anticiklonális mag halad Grönland felől Európa irányába. Helyzete és pályája erősen hasonlít arra, amely áprilisban a fagyokat hozó hideglégáramlást okozta – azzal a különbséggel, hogy most hiányzik az a ciklon, amellyel ez az anticiklon „összekapcsolódhatna”.
Ennek hiányában nem alakulhat ki valódi sarkvidéki „hidegbetörés”, mivel az anticiklon egyedül nem képes lehúzni a hideg levegőt. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy a sarki térség még mindig produkálja ezeket a megnyilvánulásokat – csak nem mindig azonos módon.
Figyelemre méltó a troposzférikus örvény (vortex) ellenállóképessége is: a sztratoszférikus részének feloszlása után az alsóbb, troposzférikus szint most újra kezdi visszanyerni erejét. Ezt a mostani anticiklon helyzetéből is levezethetjük: nem tud északra nyomulni, hanem a közepes szélességi fokokon marad, mintegy „tologatva” a regionális áramlás által. Ez az első alkalom, hogy ilyen mértékű blokk-ellenállást tapasztalunk – ami azért aggasztó, mert ciklonos időszak már régóta elmaradt, és most úgy tűnik, hamarosan ismét bekövetkezhet.
Azonban több kell ahhoz, hogy kijelenthessük: megkezdődött a hideg örvény alsó részének újraerősödése – figyelik a naptevékenységet is, hogy látni lehessen, ebbe az irányba haladunk-e.
Bővebb időjárás híreink
Időjárás előrejelzés 2025. április 27. – május 5. között
Április 27–28.: Átmeneti lehűlés, hajnali fagyveszély Április 27-én estétől 28-a reggelig az ország nyugati és…
Időjárás előrejelzés 2025 májusra
Április 2025: száraz zárás az anticiklonok uralma alatt Április utolsó napjai rendkívül száraz idővel telnek….
30 napos időjárás előrejelzés Erdély és Partium – 2025. április – május
A következő négy hét időjárását az ECMWF (Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ) szezonális modelljei alapján készített…
Hőmérsékleti változások
Habár az anticiklon nem igazán erős, mégis hoz némi hideg levegőt, így a hőmérsékletek péntektől csökkenni kezdenek. Azonban ez a csökkenés nem lesz drasztikus.
Péntekig meleg légtömeg uralja a térséget, a nappali csúcshőmérsékletek 25–27 °C köré emelkedhetnek. Kedden és szerdán változóan felhős lesz az ég, ami kissé visszafoghatja a hőmérséklet-emelkedést, és elszórtan zivatarokra vagy záporokra is számíthatunk.
Péntektől újra betör a hideg levegő, a hőmérsékletek esni fognak. Havasalföldön (Muntenia) tavaszias, kissé átlag alatti értékek várhatók: nappal 20–22 °C, éjszaka 8–10 °C.
A Kárpátokon belüli térségekben nehezebb helyzet várható, nappal 10–12 °C, éjszaka pedig 6–8 °C körüli értékekkel.
A magasabban fekvő területeken, különösen az Északkeleti-Kárpátok környezetében, akár újabb fagyok is előfordulhatnak – főként szombat éjjel.
Várható csapadék
A héten a záporok és zivatarok dominálnak – olyannyira, hogy nehéz is lesz megkülönböztetni őket, mivel még nem a klasszikus nyári zivatarokról beszélünk. A hőmérséklet még nem teszi lehetővé az ilyen rendszerek kialakulását.
Lehetségesek villámlások, mennydörgés, erősebb széllökések, esetleg apró jégeső is, főleg ha a zivatar a napi hőmérsékleti maximum után alakul ki. A légkör átmeneti fázisban van – a magasban már sok a hideg levegő, de a 30 °C fölötti meleg hiányzik.
Záporok főleg a nyugati régiókban
Bár nehéz pontosan meghatározni a záporokkal érintett területeket, a modellek leginkább az ország nyugati felét érintik. Ennek oka: instabilitást generál egy Földközi-tenger felől érkező alacsony nyomású mag, valamint az anticiklon által besodort hideg levegő.
Főként csütörtökön és pénteken kell figyelni a szombatra várható csapadékzónára, mert az érintett térség még változhat.
Április – kicsi az esély az átlag elérésére
Március meglepetést hozott, elérte és kissé meghaladta az átlagot, ám áprilisban a sarki térség instabilitása nem hozott elegendő csapadékot – a poláris örvény gyengesége erősebbnek bizonyult a vártnál.
Az óceáni blokkolás (ATR) modellezése ugyan megjelent, de a poláris aktivitás visszatérése késlekedik. Az újabb blokk epizód csak április végére vagy május elejére várható – és ciklonok hiányában kicsi az esély az átlagos áprilisi csapadékmennyiség elérésére.
ENSO-változások
Az El Niño után a várt Kelvin-hullám nem alakult ki. A februári–márciusi meleg vizeket gyorsan lehűtötték a passzátszelek. A Csendes-óceánon átvonuló szelek 2 fokos lehűlést okoztak a Nino 1+2 régióban.
Ez a Kelvin-hullám hiányzik a La Niña esetében is, de a La Niña esélyei jelentősen nőttek (70% La Niña – 30% El Niño). A naptevékenység impulzivitása is ebbe az irányba mutat.
Május – fordulat a mintázatban
A legnagyobb meglepetést május modellezése hozza: teljes fordulat történik, és egy alacsony nyomású május irányába mutatnak a számítások. Ha ez az anticiklonikus változás valóban a sztratoszférikus anticiklon megjelenése miatt történik, akkor a remény az, hogy májusban több csapadék lehet, mint korábban a mintázatok mutatták.
Követem az oldalt Facebookon is!