Hideg levegő áramlott az Atlanti-óceán felől Izland fölött az Adriai-tenger irányába ezen a héten, egy erőteljes vihart formálva — amelyet Boris ciklonnak neveztek el, és amely arra késztette a közép-európai országok hivatalos szerveit, hogy széles körben árvízriasztásokat adjanak ki.
Közép-Európa az elmúlt évtizedek legnagyobb árvizeire készült, Cseh és lengyel meteorológusok szerint országaik egyes területein akár 400 liter eső is hullhat négy nap alatt négyzetméterenként, míg Ausztriában és Szlovákiában körülbelül 200 liter csapadék várható, de Romániában is példátlan mennyiségű árvizet okozott.
Az előre jelzett ciklon miatt a hétvégére tervezett kulturális rendezvényeket mind a négy országban lemondták.
Korábbi árvizek Európában
Lengyelországban időjárási riasztásokat adtak ki az ország déli részére, elsősorban az Odera folyó menti városokra, mint például Wroclaw és Opole, és Wroclawban a hatóságok válságközpontot hoztak létre. Petr Hladik cseh környezetvédelmi miniszter szerint a helyzet „hasonló lehet az 1997-es és 2002-es árvizekhez, amikor Morvaországot, Csehország keleti részét sújtották. Akkor 50 ember halt meg, és több milliárd dollárnyi kár keletkezett”.
2002-ben az ország nyugati részét érte árvíz, amely 17 ember életét követelte, és még nagyobb károkat okozott, mint 1997-ben. A morvaországi települések gátakat emeltek, és homokzsákokkal készülnek a viharra, amelyet akár 100 km/h sebességű szél is kísérhet.
Ismét radikálisan változik az időjárás
Mint ismeretes a Borris ciklon pusztító hatásokat okozott néhány európai országban. Romániában Vaslui és Galați megyék a leginkább érintettek ebben a szélsőséges időjárási jelenségben, és…
A Duna vízszintjének emelkedése
Az osztrák ORF televízió jelentése szerint a Duna vízszintje az elmúlt öt-tíz év legmagasabb szintjére emelkedhet. Karl Nehammer osztrák kancellár kijelentette, hogy a hadsereg készen áll akár ezer katonát is mozgósítani, ha szükséges. A szlovák hadsereg és az önkéntes tűzoltók szintén készenlétben vannak.
Várhatóan nagyobb csapadékmennyiség hullhat, mint amely 2013-ban sújtotta Közép-Európát, és amelyet akkor ezeréves rekordnak tartottak – figyelmeztet a szlovák imeteo.sk meteorológiai szolgálat.
Követem az oldalt Facebookon is!