2023 júniusa óta minden hónap – 13 egymást követő hónap – a bolygó legforróbb hónapjának számít a feljegyzések kezdete óta. Vasárnap, július 21-e volt globálisan a valaha feljegyzett legforróbb nap az Európai Unió Copernicus Éghajlatváltozási Szolgálatának előzetes adatai szerint.
A globális átlagos felszíni léghőmérséklet vasárnap elérte a 17,09 Celsius-fokot (62,76 Fahrenheit-fokot) – kicsivel magasabb, mint az előző évi júliusban felállított 17,08 fokos rekord.
Hőhullámok sújtottak nagy területeket az Egyesült Államokban, Európában és Oroszországban az elmúlt héten
A Copernicus megerősítette, hogy az előző évben felállított napi hőmérsékleti átlagrekordot úgy tűnik, megdöntötték vasárnap az 1940-ig visszanyúló feljegyzéseikben. Tavaly négy egymást követő napon dőlt meg a rekord, július 3-tól július 6-ig, ahogy az éghajlatváltozás, amit a fosszilis tüzelőanyagok égetése okoz, szélsőséges hőséget idézett elő az északi féltekén.
2023 júniusa óta minden hónap – 13 egymást követő hónap – a bolygó legforróbb hónapjának számít a feljegyzések kezdete óta, összehasonlítva az előző évek megfelelő hónapjaival, közölte a Copernicus. Néhány tudós azt sugallta, hogy 2024 felülmúlhatja 2023-at mint a legforróbb év a feljegyzések kezdete óta, mivel az éghajlatváltozás és az El Niño természetes időjárási jelenség – amely áprilisban ért véget – még magasabbra tolták a hőmérsékleteket az idén.
A globális átlaghőmérsékletek már elérték vagy meghaladták a kulcsfontosságú éghajlati küszöböt 12 hónapon át, emelve a kihívást, hogy a globális felmelegedést 1,5 fok alatt tartsuk az iparosodás előtti korszakhoz képest. Az éghajlatváltozás ugyanis növeli a hőhullámok gyakoriságát és intenzitását, szélsőséges időjárási eseményeket hozva az áradásoktól az erdőtüzekig.
A globális felmelegedés forróbb körülményeket hoz Dél-Európába, a hőmérséklet az elmúlt két hétben meghaladta a 40 fokot Görögországban. Ez felerősítette az erdőtüzek veszélyét. Görögországban 33 erdőtűz volt 24 óra alatt. Athén és az ország déli részei továbbra is magas készültségben vannak. A hűvösebb időjárás némi enyhülést hozott, de a hőmérséklet várhatóan még mindig meghaladta a 39 fokot a szárazföld egyes részein. Spanyolországban is extrém tűzveszélyre kell a héten számítani, ahogy a hőmérséklet emelkedik az ország déli részén. Sevillában és Córdobában szerdán megközelíti a 43 fokot a spanyol AEMET előrejelzése szerint. Dél-Franciaország és Olaszország egyes részei szintén erdőtűzveszélynek vannak kitéve.
Északabbra Berlin és Párizs hőhullám körülményekre számíthat augusztus elején. A német fővárosban az átlaghőmérséklet előrejelzések szerint augusztus 6-án akár 28 fokra is emelkedhet, ami 8 fokkal magasabb a 30 éves átlagnál.
A szélsőséges hőség már idén is pusztítást végzett a globális gazdaság sok részén, megzavarva a légi közlekedést és az energiahálózatokat
Az év átlaghőmérséklete 2024 júniusáig 1,64 fokkal volt magasabb, mint az 1850-től 1900-ig tartó időszakban a Copernicus szerint. Az elmúlt hónap volt a valaha volt legforróbb június, a 13. egymást követő alkalom, hogy egy hónap új átlaghőmérsékleti rekordot állított fel.
A 2015-ben megkötött Párizsi Megállapodás arra törekszik, hogy a bolygó felmelegedését az iparosodás előtti átlag alatt 2 fokkal, ideális esetben 1,5 fokkal tartsa.
Követem az oldalt Facebookon is!