Heti időjárás: gyengülő örvény, viharos hét

A következő héten az erős atlanti áramlás gyengül, ami júniusban dominált, viszont ez a gyengülő örvény is viharokat hoz. Már a holnapi időjárás során számíthatunk zivatarokra.

Júniusi csapadék

2024 júniusának átlagos csapadékmennyisége 66,4 liter/négyzetméter (szemben az elmúlt 24 év 81,3 literes átlagával). Ugyanakkor az elmúlt időszak legmelegebb júniusa volt az idei. A hónap átlaghőmérséklete 21,7 Celsius-fok, szemben a 19,4 Celsius-fokos átlaggal, tehát 2,3 fokkal az átlag felett van.

Mi várható a jövő héten?

A következő héten a meghatározó örvény gyengül. Az egyenlítői régió fölötti intenzitás az átlag felett van, sőt van egy atlanti Nina jelenség is, amely az ENSO hideg fázisának előfutára. A globális felmelegedés hatásai hoznak minket ebbe a kellemetlen helyzetbe, hogy a legesős hónapban, amely Romániában a június volt örvényről kell beszélnünk, bár a makrojelenségek erősen próbálják az egyensúlyt a gyenge örvény irányába billenteni.
Az intenzív poláris áramlás kezd gyengeséget mutatni. Az Azori-anticiklon kiterjed az Észak-Atlanti térség felé, hideg légmagokat hozva a Földközi-tengerre.
Így a blokkoló áramlás jelenléte érezhető az európai kontinensen is. Az újonnan kialakult barikus központok elmozdítják a nagyon meleg levegőt, amely Kelet-Európában felhalmozódott.

Az uralkodó örvény gyengülése növeli annak felületét és elmozdítja az intenzív anticiklonikus rendszert a magasságból, lehetővé téve a viharok előrenyomulását a Román Alföld és Moldova területére is.

Forrás: Climatologie si prognoze globale

Hőmérsékletek

A hét egy nagyon meleg nappal kezdődik az ország minden régiójában, természetes, hogy a legmagasabb hőmérsékleti értékeket akkor látjuk, amikor a hideg légtömeg közel van.
A magas értékek folytatódnak kedden is az ország keleti felében, ahogy a hideg levegő előrenyomul, és innen kezdődik a nehézség.

A Román Alföld földrajzi adottságai sokkal nehezebbé teszik a meleg levegő elmozdítását, ahogy azt a lakosok jól tudják. A trópusi régió közelsége és a hegyvonulatok hiánya miatt a barikus hatások viszonylag könnyen elérhetik déli és keleti tájainkat, és ezt nemcsak nyáron, hanem minden évszakban megfigyelhetjük. Így itt a lehűlés fokozatosabb lesz, és a hatások a házakban valószínűleg péntek körül lesznek érezhetők.

Csapadék

Ez talán a legaggasztóbb fejezet. Hideg levegőtömegről beszélünk, amely elmozdít egy több mint fél hónapja itt állomásozó meleg levegőtömeget, amely majdnem 40 Celsius-fokos hőmérsékletet hozott.

Javasoljuk, hogy nagyon figyeljenek a viharokra és különösen a kiadott figyelmeztetésekre, mert hideg magú viharokról van szó, amelyek nagyon káros jelenségeket, például jégesőt, erős szelet és különböző viharos megnyilvánulásokat eredményezhetnek.

A viharok a hét első napjától kezdődően megjelennek Erdélyben, kicsivel dél után, mivel a hideg levegő ekkor már előrenyomul ebbe a régióba.

Keddtől kezdődően a viharok elérhetik Olténiát is, és szerdáig megjelenhetnek a Román Alföldön és Moldvában szintén.

A jelenségek várhatóan csütörtökig tartanak, a hét második felében pedig a hőmérséklet növekedni fog, valószínűleg visszatérünk a magas értékekhez, bár jelenleg itt kettős áramlási mintával van dolga a meteorológusnak, de valószínűleg ez felváltja a blokkoló áramlást.

Forrás: Climatologie si prognoze globale

Zivatar ma? Lehetséges!

Az ECMWF zivatar előrejelzés animációból jó eséllyel megtudod!

Követem az oldalt Facebookon is!