Az extrém hőmérsékletek és az elhúzódó szárazság erdőtüzeket okoz. 2022 első hat hónapjában hétszer több erdő égett le Romániában, mint az előző év azonos időszakában.
Az év első 6 hónapjában 711 tűzeset volt a Romsilva által kezelt erdőkben. Ez nagyon magas szám, ha a tavalyi esetszámot nézzük: mindössze 98 tűzeset volt az első félévben.
Mint ismeretes az elmúlt 3 napban (július 26-28 között) három tűz ütött ki az Erdélyi-középhegységben. Az utolsó ezek közül Gurani helység (Pietroasa község) felé történt. A helyszínre 28 katonai tűzoltót mozgósítottak, akiknek több polgár és az Erdélyi-középhegység Nemzeti Parkjának 2 őre is segített. Az eredmény: közel 300 hektárt borított el a láng.
Összességében a lerombolt terület országszerte hatalmas: 10 304 hektár erdő égett le. Csaknem akkora terület, mint Temesvár, vagy a fél főváros.
A legtöbb tűzesetben szenvedő megyék
A legtöbb tűzeset Gorj megyében történt – 124, ezt követi Nagyszeben, Krassó-Szörény és Mehedinți.
Megjegyzendő, hogy ezek csak a Romsilva által kezelt erdőkben keletkezett tüzek, és ez a romániai erdők felét jelenti.
Olyan sok erdőtűz van, hogy a tűzoltóság küldetésének 70%-át ezek teszik ki. Csak az elmúlt hétvégén több mint 400 beavatkozást végeztek.
A futótüzek legtöbbször hanyagságból indulnak ki. Az emberek a saját udvarukban gyújtottak fel szemetet, és a lángok átterjedtek a szomszédos területekre.
A tűzoltók ajánlásai
Az erdőtüzek elkerülése érdekében a tűzoltók felhívják a lakosság figyelmét, hogy tűzveszélyes helyeken, fokozott szárazsággal sújtott területeken, valamint szeles időben tilos nyílt tüzet használni.
Szabadidős területeken és a lakosság háztartásaiban nyílt tűzzel történő ételkészítés csak erre a célra kialakított helyen, olyan körülmények között és olyan távolságban történjen, amely nem teszi lehetővé a tűz átterjedését az építményekre, raktárakra, mezőgazdasági terményekre, erdőkre, ültetvényekre vagy más környékekre.
A nyílt tűz használata tilos 40 m-nél kisebb távolságra robbanásveszélyes helyektől: éghető gázok és folyadékok, gyúlékony gőzök, robbanóanyagok stb., illetve 10 m-re éghető anyagoktól: fa, papír, textil, karton aszfalt, bitumen, olaj stb. felügyelete és megfelelő intézkedésekkel történő biztosítása nélkül.
A gyermekek tűzzel való játékának megakadályozása olyan körülmények között és helyen, ahol tűz keletkezhet, a törvény szerint a gyermekek neveléséért és gondozásáért felelős személyek kötelessége.
Európa több országa is szenved a hőség okozta komoly erdőtüzektől
Európában háromszor, Magyarországon tízszer annyi az erdőtűz, mint a korábbi években. Naponta átlagosan száz tűz keletkezik, erdőkben, mezőkön vagy gabonatáblákban.
Ez Európai Erdőtűz-Információs Rendszer (EFFIS) szerint, amely a Copernicus-program része: július 16-ig 346 000 hektár állt lángokban és veszett oda.
Ugyanakkor az is fontos tényezú, hogy az EFFIS rendszer szerint Európában a tűzesetek 95 százalékát emberi tevékenység okozza, az extrém magas hőmérséklet, a száraz levegő és a szél pedig megfékezhetetlen tűzlavinát indít el, ami könnyen rendkívüli helyzetet teremt.
Portugáliában és Spanyolországban követelte a legtöbb emberéletet az erdőtűz, amit közvetlenül a tragédiának tudhatunk.
A NASA a napokban adta ki jelentését, miszerint az idei év minden idők legmelegebb júniusát hozta el, holtversenyben a 2020-as júniussal. A jelentés 1880-tól számol, amikor bevezették a rendszeres hőmérsékleti méréseket.

Forrás: digi24.ro, EFFIS