A Climatologie si Prognoze globale csapata hívja fel a figyelmet a Román-alföldön található 1100 hektáros mocsár jelenlegi állapotára, ami nagyon jól tükrözi milyen mély és visszafordíthatatlan ökológiai/klimatológiai változás előtt állunk.
A Comana-mocsár ökoszisztémája
A Comana-mocsár az egyik legnagyobb kiterjedésű terület a Román-alföld központi részén, amely eléri az 1100 hektárt. Számos madárfaj otthona. A mocsarat a Neajlov folyó táplálja, és “Neajlov Deltája” becenévvel illetik. Ez a becenév közel áll az igazsághoz, mivel a folyó átszeli ezt a mocsaras területet, mielőtt az Argeș-be ömlene.
A klímaváltozás a borásztra is hatással van: hamarabb kezdődik a szüret idén
A klímaváltozás hatásai már a borászatok működésére is kihatással vannak, hiszen az idei szüret a megszokottnál hetekkel korábban kezdődött a Kárpát-medencében. A szakértők arra figyelmeztetnek,…
A Comana-mocsár történelmi szempontból is jelentős. A híres csata, amely Mihai Viteazul serege és a Szinán pasa vezette oszmán hadsereg között zajlott, és amelyet “Călugăreni csataként” ismerünk, itt történt 1595. augusztus 23-án. A mocsár közelében található gyönyörű erdő is emeli a terület jelentőségét.
A Comana Nemzeti Park jelentős méretű, és valószínűleg kevés olyan ember van Bukarestben és környékén, aki ne hallott volna róla, különösen a Comana Önkormányzata által kezdeményezett eredeti fejlesztési projekt után. A kalandpark, a sétányok, valamint a mocsár közelében kialakított sétányok visszahelyezték ezt a fontos történelmi és természeti emléket a térképre.
A klímaváltozás csapása
A 2024-es történelmi szárazság erőteljesen sújtotta a Comana Nemzeti Parkot. A Neajlov folyó vízhozama nagyon alacsony, mivel forrása Pitesti közelében található, és az idei csapadék hiánya nagyon jelentős.
A rövid hosszúság (118 km) és a kis vízgyűjtő terület súlyosbította a problémát, és a folyó hatalmas egyensúlyhiányba került. A 2023-as évekhez képest majdnem kétszer akkora napenergia sugárzás miatt 2024-ben az elpárolgás óriási méreteket öltött, és a Comana-mocsár kiszáradt, ahogy az a képeken is látható.
Comana-mocsár jelenlegi állapota
Sok hal a folyóba menekült, de ez nem volt elég, és a hőség végzett velük. Erős hatások voltak az édesvízi kagylókra is. A nemzeti park vezetősége tett néhány intézkedést a katasztrófa enyhítésére, de ezt lehetetlen teljesen látni és elkerülni.
Nincs megoldás?
2024-ben a folyó ilyen egyensúlyhiánya kevés esélyt adott arra, hogy a Comana-mocsarat fenntartsa 40 fokos hőmérséklet mellett, a nap sugárzása pedig az elmúlt 30 év csúcsán van. Ha a szárazság folytatódik, fennáll annak a veszélye, hogy a Comana-mocsár végleg eltűnik a következő évtizedekben.
A megoldás kevés, és ezek közé tartozik a víz visszatartásának javítása a nyár folyamán, és különösen a vízellátás biztosítása. Ez utóbbi nagyon nehéznek tűnik, mivel a Román-alföldön a vízmennyiség tovább fog csökkenni, amennyiben a tendencia így folytatódik.
A mocsár helyzete nem egyedülálló, a Văcărești Nemzeti Park is hasonló helyzetben van, de ott az ökoszisztéma kissé eltérő, és talán még van ok reménykedni.
Forrás: Climatologie si Prognoze globale
Követem az oldalt Facebookon is!